SERBIA ARTSourcing

Carina za robu iz Kine 2026: šta je bez carine, a šta ne

Izračunato iz Carinske tarife Srbije za 2026. godinu (10.475 tarifnih oznaka) · SERBIA ART, nabavka iz Kine od 2018.

Kratak odgovor

Od 1. jula 2024. važi Sporazum o slobodnoj trgovini Srbija–Kina. Po Carinskoj tarifi za 2026. godinu 6.317 od 10.475 tarifnih oznaka (60%) je bez carine za robu poreklom iz Kine, 3.147 (30%) ima sniženu stopu koja se postepeno smanjuje, a 1.007 (10%) nema povlasticu. Povlastica važi samo uz uverenje ili izjavu o poreklu.

60%bez carine (6.317 oznaka)
30%sniženo, ide ka nuli (3.147)
10%bez povlastice (1.007)

Proverite carinu za svoj proizvod Kalkulator uvoza

Carina iz Kine po granama

Po glavama Carinske tarife

GlavaOznakaBez carineSniženoBez povlastice
1. Žive životinje72100%0%0%
2. Meso i ostali jestivi klanični proizvodi24815%13%72%
3. Ribe i ljuskari, mekušci i ostali vodeni beskičmenjaci48495%3%2%
4. Mleko i proizvodi od mleka; živinska i ptičja jaja; prirodni med; jestivi…1766%47%48%
5. Proizvodi životinjskog porekla, na drugom mestu nepomenuti niti obuhvaćeni21100%0%0%
6. Živo drveće i druge biljke; lukovice, korenje i slično; sečeno cveće i ukrasno…4661%39%0%
7. Povrće, korenje i krtole za jelo11733%49%18%
8. Voće za jelo, uključujući jezgrasto voće; kore agruma ili dinja i lubenica13245%15%39%
9. Kafa, čaj, mate čaj i začini5090%10%0%
10. Žitarice6574%26%0%
11. Proizvodi mlinske industrije; slad; skrob; inulin; gluten od pšenice727%93%0%
12. Uljano semenje i plodovi; razno zrnevlje, seme i plodovi; industrijsko i…8893%7%0%
13. Šelak; gume, smole i ostali biljni sokovi i ekstrakti14100%0%0%
14. Biljni materijali za pletarstvo; biljni proizvodi na drugom mestu nepomenuti…6100%0%0%
15. Masnoće i ulja životinjskog, biljnog ili mikrobnog porekla i proizvodi…13787%4%9%
16. Prerađevine od mesa, od riba, od ljuskara, mekušaca ili ostalih vodenih…11246%21%33%
17. Šećer i proizvodi od šećera4425%16%59%
18. Kakao i proizvodi od kakaoa2722%0%78%
19. Proizvodi na bazi žitarica, brašna, skroba ili mleka; poslastičarski proizvodi520%4%96%
20. Proizvodi od povrća, voća, jezgrastog voća ili ostalih delova bilja3079%90%1%
21. Razni proizvodi za ishranu4319%56%26%
22. Pića, alkoholi i sirće2130%72%28%
23. Ostaci i otpaci prehrambene industrije; pripremljena hrana za životinje6571%29%0%
24. Duvan i proizvodi zamene duvana; proizvodi koji sadrže ili ne sadrže nikotin,…2914%28%55%
25. So; sumpor; zemlja i kamen; gips, kreč i cement8195%5%0%
26. Rude, zgure i pepeo45100%0%0%
27. Mineralna goriva, mineralna ulja i proizvodi njihove destilacije; bitumenozne…11499%1%0%
28. Neorganski hemijski proizvodi; organska ili neorganska jedinjenja plemenitih…27656%44%0%
29. Organski hemijski proizvodi53692%8%1%
30. Farmaceutski proizvodi7392%8%0%
31. Đubriva3577%23%0%
32. Ekstrakti za štavljenje ili bojenje; tanini i njihovi derivati; boje, pigmenti…6359%41%0%
33. Eterična ulja i rezinoidi; parfimerijski, kozmetički ili toaletni proizvodi4959%39%2%
34. Sapun, organska površinski aktivna sredstva, preparati za pranje, preparati za…3543%54%3%
35. Belančevinaste materije; modifikovani skrobovi; lepkovi; enzimi3394%6%0%
36. Eksplozivi; pirotehnički proizvodi; šibice; piroforne legure; zapaljivi…140%100%0%
37. Proizvodi za fotografske ili kinematografske svrhe41100%0%0%
38. Razni proizvodi hemijske industrije18470%26%4%
39. Plastične mase i proizvodi od plastične mase22445%52%3%
40. Kaučuk i proizvodi od kaučuka9538%52%11%
41. Sirova, krupna i sitna koža (osim krzna) i štavljena koža7199%1%0%
42. Proizvodi od kože, sedlarski i sarački proizvodi; proizvodi za putovanje,…3722%70%8%
43. Prirodno i veštačko krzno; proizvodi od njih2483%17%0%
44. Drvo i proizvodi od drveta; drveni ugalj24986%14%0%
45. Pluta i proizvodi od plute12100%0%0%
46. Proizvodi od slame, esparta ili ostalih materijala za pletarstvo; korparski i…2396%4%0%
47. Celuloza od drveta ili drugih vlaknastih celuloznih materijala; hartija i…24100%0%0%
48. Hartija i karton; proizvodi od hartijine pulpe, hartije ili kartona16057%43%0%
49. Štampane knjige, novine, slike i ostali proizvodi grafičke industrije;…2352%48%0%
50. Svila tarifna stopa naimenovanje jm sporazumi o slobodnoj trgovini24100%0%0%
51. Vuna, fina ili gruba životinjska dlaka; predivo i tkani materijali od konjske…60100%0%0%
52. Pamuk14999%1%0%
53. Ostala biljna tekstilna vlakna; predivo od hartije i tkani materijali od…34100%0%0%
54. Veštački ili sintetički filamenti; trake i slično od veštačkih ili sintetičkih…8687%13%0%
55. Veštačka ili sintetička vlakna, sečena14492%8%0%
56. Vata, filc i netkani tekstil; specijalna prediva; kanapi, užad, konopci i…5968%32%0%
57. Tepisi i ostali tekstilni podni pokrivači4060%0%40%
58. Specijalne tkanine; taftovani tekstilni proizvodi; čipke; tapiserije;…4888%13%0%
59. Tekstilne tkanine, impregnisane, prevučene, prekrivene ili laminirane,…4363%37%0%
60. Pleteni ili kukičani materijali4674%26%0%
61. Odeća i pribor za odeću, pleteni ili kukičani1480%15%85%
62. Odeća i pribor za odeću, osim pletenih i kukičanih proizvoda1870%14%86%
63. Ostali gotovi proizvodi od tekstila; setovi; iznošena, dotrajala odeća i…790%73%27%
64. Obuća, kamašne i slični proizvodi; delovi tih proizvoda7932%68%0%
65. Šeširi, kape i ostale pokrivke za glavu i njihovi delovi1225%67%8%
66. Kišobrani, suncobrani, štapovi, štapovi-stolice, bičevi, korbači i njihovi…8100%0%0%
67. Pripremljeno perje i paperje i proizvodi izrađeni od perja i paperja; veštačko…863%38%0%
68. Proizvodi od kamena, gipsa, cementa, azbesta, liskuna ili sličnih materijala6427%73%0%
69. Keramički proizvodi4613%78%9%
70. Staklo i proizvodi od stakla14715%85%0%
71. Prirodni ili kultivisani biseri, drago ili poludrago kamenje, plemeniti…5971%29%0%
72. Gvožđe i čelik36189%7%4%
73. Proizvodi od gvožđa ili čelika26040%50%10%
74. Bakar i proizvodi od bakra5929%69%2%
75. Nikl i proizvodi od nikla18100%0%0%
76. Aluminijum i proizvodi od aluminijuma7034%59%7%
78. Olovo i proizvodi od olova10100%0%0%
79. Cink i proizvodi od cinka11100%0%0%
80. Kalaj i proizvodi od kalaja6100%0%0%
81. Ostali prosti metali; kermeti; proizvodi od njih77100%0%0%
82. Alati, nožarski proizvodi, kašike i viljuške, od prostih metala; njihovi…9836%64%0%
83. Razni proizvodi od prostih metala4434%66%0%
84. Nuklearni reaktori, kotlovi, mašine i mehanički uređaji; njihovi delovi108265%34%1%
85. Električne mašine i oprema i njihovi delovi; aparati za snimanje i…65365%34%0%
86. Železničke i tramvajske lokomotive; šinska vozila i njihovi delovi; železnički…3083%17%0%
87. Vozila, osim železničkih ili tramvajskih šinskih vozila i njihovi delovi i…30079%20%1%
88. Vazduhoplovi, kosmičke letelice i njihovi delovi39100%0%0%
89. Brodovi, čamci i ploveće konstrukcije4281%19%0%
90. Optički, fotografski, kinematografski, merni, kontrolni, precizni, medicinski…22890%10%0%
91. Časovnici, satovi i njihovi delovi5151%49%0%
92. Muzički instrumenti; delovi i pribor ovih proizvoda30100%0%0%
93. Oružje i municija; njihovi delovi i pribor234%96%0%
94. Nameštaj; posteljina, dušeci, nosači dušeka, ukrasni jastuci i slični punjeni…940%100%0%
95. Igračke, rekviziti za društvene igre i sport; njihovi delovi i pribor7256%44%0%
96. Razni proizvodi8771%28%1%
97. Predmeti umetnosti, kolekcija i starina19100%0%0%

Česta pitanja

Da li se plaća carina na robu iz Kine?

Od 1. jula 2024. važi Sporazum o slobodnoj trgovini Srbija–Kina. Po Carinskoj tarifi za 2026. godinu 6.317 od 10.475 tarifnih oznaka (60%) je bez carine za robu poreklom iz Kine, 3.147 (30%) ima sniženu stopu koja se postepeno smanjuje, a 1.007 (10%) nema povlasticu. Povlastica važi samo uz uverenje ili izjavu o poreklu.

Šta je potrebno da roba iz Kine bude bez carine?

Roba mora biti poreklom iz Kine po pravilima o poreklu iz Sporazuma, a uz nju mora ići dokaz o poreklu: uverenje o poreklu za Sporazum Kina–Srbija ili izjava o poreklu. Bez dokaza se plaća opšta stopa iz Carinske tarife.

Da li se na robu iz Kine plaća PDV?

Da. Sporazum smanjuje ili ukida carinu, ali ne i PDV. Opšta stopa PDV-a u Srbiji je 20%, na osnovicu koju čine carinska vrednost, carina i troškovi do prvog odredišta u Srbiji.

Kako da proverim carinu za svoj proizvod?

U alatu Carinska tarifa upišite HS kod ili naziv proizvoda i izaberite Kinu kao zemlju porekla. Za ceo trošak (carina, PDV, cena po komadu) koristite kalkulator uvoza.

Izvor: Carinska tarifa 2026 (Uredba o usklađivanju nomenklature Carinske tarife za 2026. godinu, „Sl. glasnik RS“ 107/25 i 45/26), prečišćen tekst Uprave carina. „Sniženo“ znači da je stopa za Kinu niža od opšte i da se po Sporazumu postepeno smanjuje. Više o Sporazumu: carina i PDV pri uvozu iz Kine.