SERBIA ARTSourcing

Uvoz iz Kine u Srbiju u brojkama 2026

Ažurirano: 19.10.2026. · SERBIA ART, nabavka iz Kine od 2018.

Kratak odgovor

Kina je od 2024. najveći uvozni partner Srbije: 5.128,9 miliona evra uvoza u 2024. i 15,4% ukupnog uvoza u 2025. Po Carinskoj tarifi 2026. za robu kineskog porekla 60% od 10.475 tarifnih oznaka je bez carine, 30% ima sniženu stopu, a 10% nema povlasticu. Kontejner od 40 stopa od Šangaja do Đenove koštao je 15.10.2026. 3.945 $.

Ključne činjenice

  • Uvoz iz Kine 2024: 5.128,9 miliona evra; Kina ispred Nemačke kao najveći uvozni partner (RZS).
  • Udeo Kine u uvozu Srbije: 13,1% u 2024, 15,4% u 2025.
  • Carinska tarifa 2026: 10.475 tarifnih oznaka; za Kinu 6.317 bez carine, 3.147 sniženo, 1.007 bez povlastice.
  • Sporazum Srbija–Kina važi od 1.7.2024; snižene stope padaju do nule za 5, 10 ili 15 godina.
  • Cena kontejnera 40' Šangaj–Đenova: 3.945 $ (15.10.2026.), godinu ranije 1.821 $.

Carina za robu iz Kine po granama (2026)

Prosek preko tarifnih oznaka u grani (prost prosek stopa, bez ponderisanja uvozom).

GranaTarifnih oznakaBez carineSniženoBez povlasticeProsečna opšta stopaProsečna stopa za Kinu
Nameštaj i dekor1382%96%2%13,5%8,6%
Građevinski materijali14237%58%6%7,6%4,2%
Lepota i nega10311%87%2%13%7,3%
Promotivni i korporativni pokloni11224%60%16%11,6%7%
Industrijske mašine i alati32458%41%0%5,9%2,1%
Opremanje hotela i restorana1929%84%7%12,2%8,3%
Kamen i granit2357%43%0%6,9%2,1%
Solarni sistemi13745%55%0%7,4%3,2%
Elektronika20954%45%0%7,6%2,5%

Trgovina Srbije sa Kinom

Pokazatelj2024.2025.
Uvoz iz Kine5.128,9 mil. €oko 6,4 mlrd. € (procena iz udela)
Udeo Kine u uvozu Srbije13,1%15,4%
Mesto Kine među uvoznim partnerima1.1.
Ukupan uvoz Srbije–41,86 mlrd. €

Prevoz

Kontejner od 40 stopa, Šangaj–Đenova (Drewry): 16.10.2025. 1.821 $; 10.9.2026. 4.216 $; 15.10.2026. 3.945 $. Pregled po mesecima: cene prevoza iz Kine.

Rokovi

  • Avion 4–7 dana, voz 14–30 dana, brod 30–60 dana (transport iz Kine).
  • Prva porudžbina od upita do magacina: obično 2–4 meseca.

Brojke o carini su izračunate iz Carinske tarife Srbije za 2026; trgovinski podaci iz Republičkog zavoda za statistiku preko izvora navedenih ispod.

Česta pitanja

Koliko Srbija uvozi iz Kine?

U 2024. robu vrednu 5.128,9 miliona evra; u 2025. Kina je činila 15,4% ukupnog uvoza Srbije od 41,86 milijardi evra i bila najveći uvozni partner.

Koliko robe iz Kine je bez carine?

Po Carinskoj tarifi 2026. 60% tarifnih oznaka je bez carine za robu kineskog porekla, 30% ima sniženu stopu, a 10% nema povlasticu.

Izvori

  1. BFPE: Srbija–Kina, podaci RZS
  2. Biznis.rs: spoljnotrgovinska razmena 2025.
  3. Biznis.rs: udeo Kine u uvozu 2025.
  4. Uprava carina: Carinska tarifa
  5. Drewry World Container Index, 15.10.2026.

Povezano